Duyurular
news-details
SİYASET

27 MAYIS TEK TİPÇİ-TEK ADAMCI ZİHNİYET İÇİN KÖTÜ BİR ÖRNEK

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 27 Mayıs’ın yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada Ülkemize kötülük tohumlarının ta o gün, 60 yıl önce 27 Mayıs’ta atıldığını, 27 Mayıs’ın tek tipçi/tek adamcı zihniyet için kötü bir örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu görüşleri dile getirdi:

ORGANİZE KÖTÜLÜK TOHUMU
27 MAYIS’TA EKİLDİ

27 Mayıs 1960 Darbesi'nin üzerinden bugün tam 60 sene geçti. Çeşitli şekillerde telin edilmiş olmasına rağmen halen, hiçbir sözün ve tasvirin yeteri kadar anlatamayacağı melun bir hadisenin yıldönümü bugün.
"Darbe" olarak adlandırmanın, özellikle sonrası dönemde yaşananlar ve sebep oldukları düşünüldüğünde yeterli gelmeyeceği bir hadiseden bahsediyoruz. Bir tarafından, ülkenin demokrasi ve hürriyetler üzerine sarf ettiği bir buçuk asırlık çabanın çalınması, bir tarafından ise siyasetin meşruiyetine dair algıları değiştirmiş olması nedeniyle çok boyutlu bir organize kötülüktür 27 Mayıs.
Yalnız bu ülke ve uyrukları için, dahası cumhuriyet ile birlikte bulunduğumuz coğrafya için umut olmuş, halis bir niyetin maruz kaldığı değil, doğrudan insanımızın maruz kaldığı bir cürüm hareketidir 1960 Darbesi.
O gün yaşananlara bakınca bugün daha net bir şekilde görüyoruz ki; 27 Mayıs ile Türkiye Cumhuriyeti’ndeki siyasi, ekonomik ve sosyolojik ivme durdurulmak istenmiş, saldırı Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik olarak gerçekleşmiştir.

KENDİ İRADESİNİ ÜSTÜN BİLENLER İÇİN
27 MAYIS KÖTÜ BİR MİSALDİR.

Meşruiyetini milli iradeden alamayan, milletin iktidar tevdi etmediği ve katiyen etmeyeceği mahfillerin, silahı ve silahın verdiği görece kudreti bir iktidar aracı, bir "alternatif" yöntem olarak değerlendirmeye başlamasının, dolayısıyla kendisinden sonraki her çeşit müdahalenin nirengi noktası olduğu aşikardır.
27 Mayıs, uzunca bir dönem sadece siyasal çıkarımlarla değerlendirilmiştir. Ancak bugüne, yakın geçmişte yaşadığımız siyasi bunalımlara baktığımızda, bir psikolojik travmaya sebep olduğu anlaşılmaktadır. Çoğunlukçuluğa karşı tek tipçiliği savunan ve kendi iradesini üstün bilen kesimler için bir kötü misaldir 27 Mayıs.
Ekonomik ve sosyal alanda da uzunca bir süre hissedilen etkileri bakımından bu darbenin "ayrıca" bir ekonomik darbe olduğu, ülkemizin kapasite kullanımının en yüksek seviyede seyrettiği, sosyal sermayesinin fark edilebilir derecede arttığı, üretim kabiliyetinin katlandığı bir dönemde cereyan etmesi dolayısıyla oldukça şeffaftır.
Cumhuriyet ile, milli mücadele dönemi ile insan yetiştirmeye başlayan ve her alanda sahiden "yerli ve milli" girdileri kullanmaya başlayan milletimizin, 1950'den itibaren başlattığı "atılım" mücadelesine, yeni bir milli mücadeleye karşı girişilmiş olduğu açıktır.

İHANET ŞEBEKESİ BU KEZ BAŞARILI OLAMADI
27 Mayıs Darbesi milletin iyi niyetinin, kendisini ve bekasını korumakla mükellef silahlı kuvvetlere karşı duyduğu güvenin kötüye kullanılmasının da tarihidir. Kaldı ki en yakın zamanda 15 Temmuz hain darbe girişiminde de bu "güven" esas alınarak darbeci hainler, tıpkı 60 sene önceki gibi şerefli üniformaların ardına saklanmıştır. Ancak hamdolsun ki.
Siyasi etki kabiliyetinden yoksun, demokratik siyasi mücadele maharetine sahip olmayan kesimlerin zaten hazır olan zihnine zerk edilmiş bir zehirdir.
DAHA FAZLA DEMOKRASİ VE ADALET
DARBELERLE MÜCADELENİN YOLUDUR

Her daim belirttiğimiz üzere darbelerle mücadelenin yolu daha fazla demokrasi ve işler bir adalet mekanizmasıdır.
Bugün yeniden adını bizler için gereksiz ve yakışıksız, ancak anlaşıldığı üzere birileri için "gerekli" biçimde duyduğumuz, sözlüklerden dahi silmek istediğiniz "darbe" sözü, yalnız icrası, ifası ile sonuç vermemektedir. Bu sözün, hangi gerekçeyle anılarsa anılsın ülkenin, toplumun güven ve huzuruna halel getirdiği, anmanın dahi bir kötü amaca hizmet ettiği bilinmeli ve görülmelidir.

DARBENİN GERÇEKTEN MAĞDURU OLMUŞ
ABİDE ŞAHSİYETLERİ RAHMETLE ANIYORUZ

Darbelerin mağduriyetini, maliyetini milletçe ödemiş olmanın bilinci ile bundan medet umanlara tavsiyemiz, bu kavram üzerinden siyasal mühendislik yapmayı bırakmalarıdır. Aksi halde bu millet bu hesabı yapanları tarihin çöplerle dolu hafriyatının içine gönderecektir.
Vesilesiyle 1960'taki suç şebekesini bir kez daha lanetliyor, başta partimizin kıymetli isimleri, darbenin gerçekten mağduru olmuş abide şahsiyetlerini rahmetle anıyor, çelikten bir irade ile darbeci çeteyi yok varsaymış 3. Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız Celal Bayar'ı, darbecilere karşı verdikleri milli mücadelede milleti için korkmadan şehadete yürüyen Başbakanımız Ali Adnan Menderes'i ve aziz bakanları Fatin Rüştü Zorlu'yu, Hasan Polatkan'ı şükranla, minnetle ve rahmet duaları ile anıyorum.”

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
SİYASET

METEOR MU, GÖKTAŞI MI?

Türkiye'nin çeşitli illerinden çok sayıda kullanıcı paylaştıkları görsellerle birlikte Türkiye'ye göktaşı düştüğünü iddia ettiler. ..

haber
SİYASET

NORMALLEŞME KARARLARI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle yapılan toplantısı sonrasında normalleşme takvimi ile ilgili açıklamalarda bulundu...

haber
SİYASET

SON SEÇİM ANKETİ

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz’ın açıkladığı son kamuoyu anketine göre, bugün ittifaksız seçim olsa AKP yüzde 34.49 oy oranı ile tek başına i..

haber
SİYASET

HAZİRAN BAŞINDA KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni ti..

haber
SİYASET

VATANDAŞIN BORCU, YANDAŞIN GELİRİ ARTIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Burcu Köksal, koronavirüs salgını..

haber
SİYASET

SON SEÇİM ANKETİ: BARAJI DÖRT PARTİ GEÇEBİLİYOR

MAK Danışmanlık tarafından Türkiye genelinde 5 bin 200 kişi ile yapılan seçim anketinde vatandaşlara "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsini..

haber
SİYASET

31 İLDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK

Koronavirüs gündemiyle bir araya gelen kabine toplantısının ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının yayılmasını önle..

haber
SİYASET

VALİLİK KONAĞININ FETÖ EVİ OLARAK KULLANILMASI VE İLGİNÇ BİR ARAYA GELMELER

Afyonkarahisar valilik evinin FETÖ terör örgütünün amaçları doğrultusunda bazı bürokrat ve iş adamları tarafından hücre evi gibi kullanıldığı belirtil..

haber
SİYASET

ADAM (ALİ ÖZKAYA) AFYON’DA PARALEL HÜKÜMET KURDU

Afyonkarahisar Basın Camiasında Ak Parti’ye yakınlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılığı ile tanınan Kanal3 televizyonu eski yöneticisi..

haber
SİYASET

BU BEKA, BARZANİ, ŞİVAN PERVER VE ÖCALAN'IN YANINDA BOZULMAZ MI?

Eski Sağlık bakanı Rıfat Serdaroğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” açıklamasına karşı yaptığı açıkl..

haber
SİYASET

ZEYBEK, GÖREVE BAŞLIYOR

31 Mart Yerel Seçimlerinde Afyonkarahisar’ın yeni belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, yarın (pazartesi günü) mazbatasını alarak göreve başlayacak...

haber
SİYASET

TÜRKMEN GÖREVE BAŞLADI

31 Mart 2019’ da gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Afyonkarahisar’ın İhsaniye Belediye Başkanlığını kazanan Tunay Türkmen, yapılan devir tesl..

haber
SİYASET

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL, KÜÇÜK AHMET İÇİN SEFERBER OLDU

Afyonkarahisar’da bir tür kas hastalığına yakalanan ve tedavi edilmezse hayatını kaybedecek olan 8 yaşındaki Ahmet Bostan için, DP Genel Başkanı Gülte..

haber
SİYASET

İMAR YETKİLERİ BELEDİYELERDEN ALINIP YENİ KURULAN BAKANLIĞA BAĞLANABİLİR

10 Aralık 2018 günü Resmi Gazete'de yayınlanan ‘torba yasa' düzenlemesiyle İmar Kanunu'nun bazı hükümlerinde yapılan değişikliklere göre yeni tanımlam..

haber
SİYASET

BASKILARDAN YILMAYIZ, VATANDAŞLARLA YANYANAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, AK Parti tarafından iddia edilen "sahte seçmen" incelemesinin sürdüğü Büyükçekmece'd..