Duyurular
news-details
SİYASET

VARLIK FONU SATILACAK MI?

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde değişiklik yapan düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.


Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde değişiklik yapan düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Varlık Fonu (TVF) bünyesindeki devasa kuruluşların katılma paylarının alım ve satımına ilişkin pek çok sınırlamadan muaf olması kararı ile ilgili olarak şu görüşleri dile getirdi:
TEBLİĞE GÖRE…..
12 Mart 2019 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliği ile, Türkiye Varlık Fonu (TVF) bünyesindeki devasa kuruluşların katılma paylarının alım ve satımına ilişkin pek çok sınırlamadan muaf olması kararlaştırıldı. Tebliğe göre Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB ve ipotek finansmanı kuruluşlarına hâlihazırda uygulanan istisnalara TVF de eklenmiş oldu. Varlık Fonunun, varlık toplamının yüzde 35'ine kadar tutarında senet çıkarılıp fondaki varlıkların satılabilmesine ortam hazırlayan maddenin ardından TVF satılacak mı iddiaları gündeme geldi. Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. ise yaptığı açıklamada Fonun satılacağına dair haberleri yalanladı.
SOSYAL MEDYADA TARTIŞILIYOR
19 Ağustos 2016 tarih ve 6742 sayılı Kanun ile Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. adıyla Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Fon, 10.07.2018'de yayımlanan 1 No.lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlanan kurumlar arasına alındı. Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, Türkiye Varlık Fonu'nun yeni Başkanı Cumhurbaşkanı, Başkan Vekili de Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Aslında, Varlık Fonu yasasının Kanun Hükmünde Kararname ile değiştirilmesinde meşruiyet ve şeffaflık sorunu bulunduğu iddiaları o günden bu yana muhalefetin tepkisine neden oluyor ve sosyal medyada tartışılıyor.
YASA MECLİSTE DEĞİL
Zira, TVF kuruluş yasası Meclis'te değil, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değiştirildi. Halkbank, Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul AŞ ile TÜRKSAT’ın Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekom’un yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi ile, Eti Maden ve ÇAYKUR Türkiye Varlık Fonu'na aktarıldı. Ayrıca, TCDD İzmir Limanı, T. Denizcilik İşletmesi ile Kayseri Şeker Fabrikası hisseleri ile, Milli Piyango ve T. Jokey Kulübü'nün düzenlediği bahislerle ilgili lisanslar da Varlık Fonu'na devredildi.
NE AMAÇLANIYOR?
Varlık Fonuyla neyin amaçlandığını belirten Uysal, “Varlık Fonu, bütçe ve dış ticaret fazlası veren ülkelerde biriken paranın yatırıma dönüştürülmesi amacıyla kullanılıyor. Bu yöntemde, belirlenmiş malların (Körfez ülkelerinde petrol, doğalgaz) gelirleri, ya da emeklilik fonlarında (batı Avrupa ülkelerinde) biriken paralar bir fona aktarılıyor; gerekiyorsa yönetmek amacıyla şirketler kuruluyor ve bu paralarla finansman araçlarının ticareti yapılıyor. Elde edilen gelirlerle yeni yatırımlar finanse ediliyor. Hükümet yetkilileri, Fon'un amacını, küresel ekonomik dalgalanmalar ve dış müdahaleler karşısında Türkiye ekonomisinin gücünü artırmak ve Kanal İstanbul, otoyollar, köprüler, havalimanları, nükleer santraller, savunma projeleri gibi altyapı projelerine kamu borcunu arttırmadan finansman garantisi sağlamak olarak açıklıyor.
ÖNEMLİ ELEŞTRİLER VAR
Aslında, bu denli büyük kamu kurumlarının TVF’ya devir hamlesi büyük projelerin finansmanını kolaylaştırmak ve bu işlemlerin kamu denetiminden çıkarılması için yapılıyor. Sayıştay denetimine, İhale Kanunu'na tabi olmaması, bazı faaliyetlerinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) düzenlemelerinden bağımsız olması, vergi muafiyeti ve arsa tahsisi gibi imtiyazlara konu olması, Fon'un varlığına yönelen önemli eleştiriler arasında.
ATANAN KİŞİLERİN SEÇİMİNDE BELLİ PROSEDÜRLER OLMALI
Uzmanlar Fonu'nun kurulabilmesi için kamu elinde oluşmuş bir gelir fazlalığının olması gerektiğini, oysa Türkiye ekonomisinin bütçe açığı ve cari açık verdiğini belirtip, TVF’yi eleştiriyor. Aslında, yurttaşların çıkarlarını ilgilendiren böyle önemli bir konuda atılacak adımlarım şeffaf ve hesap verebilir bir şekilde atılması gerekir, ama TVF’unda bunların hiçbirini göremiyoruz. Atanan kişilerin seçiminde belli prosedürler olmalı, özgeçmişleri ve uzmanlıkları açısından belirli kriterler konmalı. Fon'un denetlenmesi de başka sorunlu bir konu. Fon'a devredilen şirketlerin Sayıştay denetimine tabii olmayacağı, SPK veya Rekabet Kurulu gibi çeşitli kamu otoritelerinin denetiminin dışında olacak” dedi.

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
SİYASET

VALİLİK KONAĞININ FETÖ EVİ OLARAK KULLANILMASI VE İLGİNÇ BİR ARAYA GELMELER

Afyonkarahisar valilik evinin FETÖ terör örgütünün amaçları doğrultusunda bazı bürokrat ve iş adamları tarafından hücre evi gibi kullanıldığı belirtil..

haber
SİYASET

ADAM (ALİ ÖZKAYA) AFYON’DA PARALEL HÜKÜMET KURDU

Afyonkarahisar Basın Camiasında Ak Parti’ye yakınlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılığı ile tanınan Kanal3 televizyonu eski yöneticisi..

haber
SİYASET

BU BEKA, BARZANİ, ŞİVAN PERVER VE ÖCALAN'IN YANINDA BOZULMAZ MI?

Eski Sağlık bakanı Rıfat Serdaroğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” açıklamasına karşı yaptığı açıkl..

haber
SİYASET

ZEYBEK, GÖREVE BAŞLIYOR

31 Mart Yerel Seçimlerinde Afyonkarahisar’ın yeni belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, yarın (pazartesi günü) mazbatasını alarak göreve başlayacak...

haber
SİYASET

TÜRKMEN GÖREVE BAŞLADI

31 Mart 2019’ da gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Afyonkarahisar’ın İhsaniye Belediye Başkanlığını kazanan Tunay Türkmen, yapılan devir tesl..

haber
SİYASET

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL, KÜÇÜK AHMET İÇİN SEFERBER OLDU

Afyonkarahisar’da bir tür kas hastalığına yakalanan ve tedavi edilmezse hayatını kaybedecek olan 8 yaşındaki Ahmet Bostan için, DP Genel Başkanı Gülte..

haber
SİYASET

İMAR YETKİLERİ BELEDİYELERDEN ALINIP YENİ KURULAN BAKANLIĞA BAĞLANABİLİR

10 Aralık 2018 günü Resmi Gazete'de yayınlanan ‘torba yasa' düzenlemesiyle İmar Kanunu'nun bazı hükümlerinde yapılan değişikliklere göre yeni tanımlam..

haber
SİYASET

BASKILARDAN YILMAYIZ, VATANDAŞLARLA YANYANAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, AK Parti tarafından iddia edilen "sahte seçmen" incelemesinin sürdüğü Büyükçekmece'd..

haber
SİYASET

AYIRIMCILIĞA İZİN VERMEYECEĞİZ

Emirdağ belediye başkanlığı seçimlerini kazanan Serkan Koyuncu belediye binası önünde kendi karşılayan kalabalıklara ilk sözü “Ayırımcılığa kesinlikle..

haber
SİYASET

KİTAP FUARINA 130 YAYINEVİ 150 YAZAR KATILACAK

Afyonkarahisar Kitap Fuarı Koordinatörü Mehmet Abdioğulları kitap fuarlarının yayılmaya başladığını belirterek, bu yıl ‘Buluşma Noktamız Kitap’ slogan..

haber
SİYASET

POLİSLERİMİZ FAZLA MESAİNİN HAKKINI ALAMIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Polislerimizin gecesi gündüzü yok, tıpkı gazeteciler gibi yirmi dört saat çalışıyor..

haber
SİYASET

NE KADAR UĞRAŞIRLARSA UĞRAŞSINLAR BU MİLLETİ AYRIŞTIRMALARINA, ÖTEKİLEŞTİRMELERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

İstanbul Çekmeköy ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren Demokrat Parti Belediye Meclis Adaylarına AK Partili olduğunu söyleyen bir grup tarafından sa..

haber
SİYASET

HERKES CİBİLLİYETİNE GÖRE HAREKET ETSİN

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği kahvaltı programında konuşan söyleyen İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak, “..

haber
SİYASET

31 MART VATANDAŞLARIMIZ NEYE DEĞER VERDİĞİNİ GÖSTERECEK

Afyonkarahisar halkının 31 Mart günü sandıklara giderek oy verirken liyakata ve ehil olana oy vereceklerini belirten MHP Afyonkarahisar Belediye Başka..

haber
SİYASET

15 TEMMUZDA NEREDEYDİN?

AK Parti’nin haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan, Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu “15 Temmuz darbe girişiminde neredeydin? Sen Cüb..