Duyurular
news-details
SİYASET

YENİ SEÇİLECEK BELEDİYE BAŞKANLARI BORÇ YÜKLERİYLE GÖREVE BAŞLAYACAK

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, belediyelerin borçluluk durumu hakkında yaptığı yazılı bir açıklamada, “Hazine’ye 12,4 milyar lira borcu olan yerel yönetimlerin, 2017 yılı sonu itibarıyla SGK ’ya da 8,7 milyar lira prim borcu bulunuyor. 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanları işte bu borç yükleri ile göreve başlayacaklar” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, belediyelerin borçluluk durumu hakkında yaptığı yazılı bir açıklamada, “Hazine’ye 12,4 milyar lira borcu olan yerel yönetimlerin, 2017 yılı sonu itibarıyla SGK ’ya da 8,7 milyar lira prim borcu bulunuyor. 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanları işte bu borç yükleri ile göreve başlayacaklar” dedi.


Genel Başkan Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanlarını nasıl bir borç yükü beklediğine dikkat çekti. Özellikle yaz aylarında nüfusu 10 kata kadar artan belediyelere yönelik özel düzenlemelerin de yapılması konusunda önerilerde bulunan Uysal, şunları ifade etti:

NÜFUSUN YÜZDE 93’Ü BELEDİYELERDE

“Türkiye nüfusunun yüzde 93’ü belediyelerde, yüzde 7’si ise köylerde yaşıyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, nüfusun yüzde 93’lük kesiminin kimler tarafından yönetileceğinin seçimi yapılacak. Bilindiği gibi belediyeler; imar, su ve kanalizasyon, ulaşım, çevre ve çevre sağlığı, temizlik ve katı atık, zabıta, itfaiye, acil yardım, ambulans, evlendirme, defin ve mezarlıklar, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar, kültür ve sanat, spor, sosyal hizmet ve yardım gibi geniş bir yelpazede pek çok hizmeti kendisi yapar veya yaptırır.

Türkiye yerel seçime hazırlanırken, belediyelerin borç yükü ürkütücü boyutlara ulaştı. Hazine’ye 12,4 milyar lira borcu olan yerel yönetimlerin, 2017 yılı sonu itibarıyla SGK ’ya da 8,7 milyar lira prim borcu bulunuyor. 31 Mart günü yeni seçilecek belediye başkanları işte bu borç yükleri ile göreve başlayacaklar.

HAZİNE'NİN EN BÜYÜK BORÇLUSU BELEDİYELER

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 20 Eylül 2018 tarihli Hazine Alacak Stoku verilerine göre, Belediyelerin borçları her geçen gün artıyor. 30 Haziran itibarıyla belediyelerden toplam 11,4 milyar TL olan alacak tutarı 20 Eylül'de 12,4 milyar liraya çıkarken, böylece Hazine'nin en büyük borçlusu belediyeler oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 6.066,0 milyon lira ile ilk sırada yer alırken, Adana Büyükşehir Belediyesi 1.209,7 milyon lira ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (+EGO+ASKİ) 941,8 milyon lira onu izliyorlar.

SGK ‘YA BORÇ 8,7 MİLYAR LİRA

Sayıştay'ın 2017 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetim raporuna göre, 30 büyükşehir belediyesi, 519 büyükşehir ilçe belediyesi, 51 il belediyesi, 400 ilçe belediyesi ve 397 belde belediyesinden oluşan toplam 1397 belediyeden 1084'ünün SGK 'ya olan toplam 8 milyar 784 milyon lira sosyal güvenlik prim borcu var. Sayıştay, SGK'nın her yıl bütçe açığı verdiğine dikkat çekerek, bu açığın Hazine tarafından borçlanma yoluyla finanse edildiğini hatırlatıyor.

DIŞ BORÇLAR 3, 276 MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye genelinde Belediye ve belediye işletmelerinin 3 milyar 276 milyon dolar da dış borcu bulunuyor. Bu borcun 603 milyon doları ise Hazine garantili. Belediyelerin dış borcunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2,154 milyar dolar ile ilk sırada yer alıyor. (Belediyelerin toplam borcunun yüzde 65,75’i İBB’ye ait.)

2018 yılı üçüncü çeyrek itibariyle başlıca Belediye ve belediyelere bağlı işletmelerinin Hazine garantili ve garantisiz dış borcu sırasıyla şöyle:

İstanbul Büyükşehir (İstanbul Elektrik Tramvay dahil) 2 milyar 201 milyon dolar, İzmir Büyükşehir 484 milyon dolar, Bursa Büyükşehir 204 milyon dolar, Samsun Büyükşehir 131 milyon dolar, İzmir Su ve Kanalizasyon 35 milyon dolar, Eskişehir Büyükşehir 77 milyon dolar, Antalya Büyükşehir 54 milyon dolar.

YASAL DÜZENLEMELER BİR AN ÖNCE YAPILMALI

Mahalli idarelerin öz gelirlerinin istenen düzeyde arttırmaması, bu idarelerin Hazineye bağımlı olmasına ve aşırı şekilde borçlanma yoluna gitmelerine yol açmıştır. Özellikle AKP yönetiminde olan büyük belediyelerin hemen hepsi borç batağı içindedir. Hızla artan borç stoku faiz giderlerinin de artmasına neden olmaktadır. Giderek büyüyen finansman açığı ise, yerel yönetimlerin vatandaşa sağlamakta olduğu hizmetlerde büyük aksamalara yol açmaktadır. Bütün bunlar, mahalli idarelerde uygun kaynakların elde etmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve kaynakların kullanımında ise disiplin ve denetimin sağlanmasının zorunlu olduğunu göstermektedir.

BELEDİYELERE ÖZEL BİR DÜZENLEME YAPILMALI

Diğer bir önemli husus da 2019 yılında 50 milyon turist ve 40 milyar dolar gelir hedeflediğimiz turizm sektöründe dünyaca ünlü Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye gibi ilçelerin durumu. Söz konusu ilçelerin kış aylarında 100.000–125.000 civarında olan nüfusları yaz aylarında 500.000’e hatta 1.000.000’a kadar yükseliyor. Bayram dönemlerinde ise bunun bile üzerine çıkılıyor. 100.000–125.000 nüfusa göre bütçeden yardım alan mahalli idareler bunun 5 hatta 10 katı bir nüfusa hizmet vermek zorunda kalıyor ve doğal olarak bunu başaramıyorlar. Anılan belediyelere yönelik olarak yapılacak özel bir düzenleme ile yaz aylarındaki nüfusa uygun belediyecilik hizmetlerinin verilmesini imkân sağlayacak kaynak yaratılması mutlak gerekiyor.”

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
SİYASET

VALİLİK KONAĞININ FETÖ EVİ OLARAK KULLANILMASI VE İLGİNÇ BİR ARAYA GELMELER

Afyonkarahisar valilik evinin FETÖ terör örgütünün amaçları doğrultusunda bazı bürokrat ve iş adamları tarafından hücre evi gibi kullanıldığı belirtil..

haber
SİYASET

ADAM (ALİ ÖZKAYA) AFYON’DA PARALEL HÜKÜMET KURDU

Afyonkarahisar Basın Camiasında Ak Parti’ye yakınlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlılığı ile tanınan Kanal3 televizyonu eski yöneticisi..

haber
SİYASET

BU BEKA, BARZANİ, ŞİVAN PERVER VE ÖCALAN'IN YANINDA BOZULMAZ MI?

Eski Sağlık bakanı Rıfat Serdaroğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “İstanbul’da seçim tekrarı beka meselesidir” açıklamasına karşı yaptığı açıkl..

haber
SİYASET

ZEYBEK, GÖREVE BAŞLIYOR

31 Mart Yerel Seçimlerinde Afyonkarahisar’ın yeni belediye başkanı seçilen Mehmet Zeybek, yarın (pazartesi günü) mazbatasını alarak göreve başlayacak...

haber
SİYASET

TÜRKMEN GÖREVE BAŞLADI

31 Mart 2019’ da gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Afyonkarahisar’ın İhsaniye Belediye Başkanlığını kazanan Tunay Türkmen, yapılan devir tesl..

haber
SİYASET

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI UYSAL, KÜÇÜK AHMET İÇİN SEFERBER OLDU

Afyonkarahisar’da bir tür kas hastalığına yakalanan ve tedavi edilmezse hayatını kaybedecek olan 8 yaşındaki Ahmet Bostan için, DP Genel Başkanı Gülte..

haber
SİYASET

İMAR YETKİLERİ BELEDİYELERDEN ALINIP YENİ KURULAN BAKANLIĞA BAĞLANABİLİR

10 Aralık 2018 günü Resmi Gazete'de yayınlanan ‘torba yasa' düzenlemesiyle İmar Kanunu'nun bazı hükümlerinde yapılan değişikliklere göre yeni tanımlam..

haber
SİYASET

BASKILARDAN YILMAYIZ, VATANDAŞLARLA YANYANAYIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, AK Parti tarafından iddia edilen "sahte seçmen" incelemesinin sürdüğü Büyükçekmece'd..

haber
SİYASET

AYIRIMCILIĞA İZİN VERMEYECEĞİZ

Emirdağ belediye başkanlığı seçimlerini kazanan Serkan Koyuncu belediye binası önünde kendi karşılayan kalabalıklara ilk sözü “Ayırımcılığa kesinlikle..

haber
SİYASET

KİTAP FUARINA 130 YAYINEVİ 150 YAZAR KATILACAK

Afyonkarahisar Kitap Fuarı Koordinatörü Mehmet Abdioğulları kitap fuarlarının yayılmaya başladığını belirterek, bu yıl ‘Buluşma Noktamız Kitap’ slogan..

haber
SİYASET

POLİSLERİMİZ FAZLA MESAİNİN HAKKINI ALAMIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, "Polislerimizin gecesi gündüzü yok, tıpkı gazeteciler gibi yirmi dört saat çalışıyor..

haber
SİYASET

VARLIK FONU SATILACAK MI?

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Sermaye Piyasası Kurulu’nun yatırım fonlarına ilişkin esaslar tebliğinde deği..

haber
SİYASET

NE KADAR UĞRAŞIRLARSA UĞRAŞSINLAR BU MİLLETİ AYRIŞTIRMALARINA, ÖTEKİLEŞTİRMELERİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

İstanbul Çekmeköy ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren Demokrat Parti Belediye Meclis Adaylarına AK Partili olduğunu söyleyen bir grup tarafından sa..

haber
SİYASET

HERKES CİBİLLİYETİNE GÖRE HAREKET ETSİN

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) düzenlediği kahvaltı programında konuşan söyleyen İYİ Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Dr. Mahmut Koçak, “..

haber
SİYASET

31 MART VATANDAŞLARIMIZ NEYE DEĞER VERDİĞİNİ GÖSTERECEK

Afyonkarahisar halkının 31 Mart günü sandıklara giderek oy verirken liyakata ve ehil olana oy vereceklerini belirten MHP Afyonkarahisar Belediye Başka..