Duyurular
news-details
GÜNCEL

GÖÇ ALMAYLA VERME ARASINDA BAŞA BAŞIZ

TÜİK tarafından açıklanan ADNKS verilere göre 2018 yılında Afyonkarahisar; 26 bin 976 kişi göç alırken 25 bin 49 kişi göç verdi. Göç alış veriş hareketi en çok İzmir’le yaşanırken en çok göçü Denizli'den aldı.

GÖÇ ALMAYLA VERME ARASINDA BAŞA BAŞIZ


EN YÜKSEK NET GÖÇ HIZINA SAHİP 50. İLİZ

TÜİK tarafından açıklanan ADNKS verilere göre 2018 yılında Afyonkarahisar; 26 bin 976 kişi göç alırken 25 bin 49 kişi göç verdi. Afyonkarahisar; en çok 2 bin 734 kişiyle İzmir’den, 2 bin 284 kişiyle İstanbul’dan ve 2 bin 110 kişiyle Denizli'den göç almıştır.
Afyonkarahisar'dan ise aynı dönem içerisinde 25 bin 49 kişi göç etmiştir. Afyonkarahisar en çok bin 867 kişi İzmir’e, bin 867 kişi Ankara’ya ve bin 855 kişi İstanbul’a göç vermiştir.
Afyonkarahisar’ın net göçü 1 927 kişi, net göç hızı ise binde 2,7 olarak gerçekleşmiştir. Afyonkarahisar, Türkiye genelinde olmuştur. Türkiye genelinde binde 138,5 değeriyle en yüksek göç hızına sahip il Çankırı olurken, binde -17,3 değeriyle en düşük göç hızına sahip il Ağrı olmuştur.

EN ÇOK GÇ EDEN 20-24 YAŞ GRUBUMUZ
Yaş gruplarına göre göç verileri incelendiğinde Afyonkarahisar en çok 5 bin 514 kişi ile 20-24 yaş grubundan göç alırken, en az 733 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç almıştır. Afyonkarahisar en çok 7 bin 758 kişi ile 20-24 yaş grubundan göç verirken, en az 355 kişi ile 60-64 yaş grubundan göç vermiştir.
Afyonkarahisar ilçelerine bakıldığında en fazla göç alan ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (14 882 kişi), Sinanpaşa (3 123 kişi) ve Sandıklı (2 529 kişi) olurken, en az göç alan 3 ilçe ise sırasıyla Kızılören (254 kişi), Başmakçı (419 kişi) ve Çobanlar (451 kişi) ilçeleridir. En fazla göç veren ilk 3 ilçe sırasıyla Merkez ilçe (16 365 kişi), Bolvadin (2 862 kişi) ve Dinar (2 066 kişi) olurken, en az göç veren 3 ilçe sırasıyla Kızılören (131 kişi), Evciler (294 kişi) ve Çobanlar (360 kişi) ilçeleridir.

EN HIZLI HAREKETLİLİK MERKEZDE
En çok göç hareketliliği Merkez ilçede yaşanmıştır. Merkez ilçe, 2018 yılında 14 882 kişi göç almış olup, 16 365 kişi göç vermiştir. Merkez ilçenin net göç hızı binde -4,9 olmuştur. Net göç hızına göre değerlendirildiğinde Afyonkarahisar Merkez ilçesi, Bolvadin, İscehisar, Hocalar ve Çay ilçeleri aldığı göçe göre daha fazla göç vermektedir.

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
GÜNCEL

ZEYBEK : ALLAH BİR DAHA BÖYLE ACILAR YAŞATMASIN

Belediye başkanı Mehmet Zeybek Sosyal Medya hesabından Elazığ depremi ile ilgili açıklama yaptı. Zeybek açıklamasında “Allah bir daha böyle acılar yaş..

haber
GÜNCEL

ELAZIĞ’DA DEPREM : 6.8

Elazığ’da Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ..

haber
GÜNCEL

ALTIN YALDIZLI TEVRAT ELE GEÇİRİLDİ

Afyonkarahisar’da jandarma ekiplerince yapılan tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda altın yaldız ile yazılı deriden yapılmış Tevrat ele geçirildi.

haber
GÜNCEL

İYİLİK AĞACI PROJESİ SÜRÜYOR

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, “81 ilde yürütülen” Gençlerin İyilik ağacı ” adlı projesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı hizmet v..

haber
GÜNCEL

DOKTOR YOĞURTÇU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Afyon’un sevilen ve değerli doktorlarından, Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları ve Yardımlaşma Derneği (AFDİDER) kurucularından Dr.Recep Adnan Yoğurtçu v..

haber
GÜNCEL

KULLANILMAYAN ALANLAR TARIM ALANLARINA ÇEVRİLİYOR TARIM ALANLARINA İSE AMAÇ DIŞI YATIRIMLAR YAPILIYOR

Erozyon, tarım alanlarının amaç dışı kullanımı (kentleşme, sanayi tesislerinin kurulması, turizm tesisleri yapılması, kamu yatırımları, tuğla, kiremit..

haber
GÜNCEL

OLAY DİYE GELDİLER ,PASTAYLA KARŞILANDILAR

Afyonkarahisar’da bir kafe çalışanları Türk Polis Teşkilatının Kuruluşu’nun 174. yılı nedeniyle 155 polis ihbar hattını arayarak kavga ihbarında bulun..

haber
GÜNCEL

POLİS TEŞKİLATININ 174. YILI KUTLANDI

Afyonkarahisar’da Türk Polis Teşkilatı’nın 174’üncü kuruluş yıl dönümü vesilesiyle İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Kocatepe Parkı’nda bulunan Atatürk..

haber
GÜNCEL

ZEYBEK, DEMOKRASİ ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’da huzurla geçen seçimin ardından yanında Vali Tutulmaz ile demokrasi ziyaretleri kapsamında 2. Küçük S..

haber
GÜNCEL

SON DAKİKA DUYURUSU

Bugün uzun süredir kiminin sessiz, kiminin heyecan içinde beklediği 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin oy kullanma günüdür. ..

haber
GÜNCEL

DUVAR RESMİ SANATININ YAPILABİLECEĞİ YER İSTİYORUZ

Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği(AFSAYAD) Başkanı Başak Nakilcioğlu ve yönetim kurulu üyeleri Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret ederek “ş..

haber
GÜNCEL

AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ “KİM BİLİR” DE BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

Denizli’de yapılan Kim Bilir yarışma programında Afyonkarahisar Gençlik Merkezini temsilen katılan geçlerimiz bölge birincisi oldular..

haber
GÜNCEL

TARİHİ YERLERİ ZİYARETTE PROFESYONEL REHBER ALINMALI

Anıt ve şehitliklerin bağlı olduğu Başkomutan Tarihi Milli Parkı resmi Alan Kılavuzu-rehberi Hasan Özpunar yaptığı açıklamada,” Okul yöneticilerinden ..

haber
GÜNCEL

7 KOCALI HÜRMÜZ SAHNELERDE

Afyonkarahisar Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sanat Yönetmeni Hasan H. Elmas yönetiminde sezonun ikinci oyunu olan "7 Kocalı Hürmüz" adlı tiyatro oyunuyl..

haber
GÜNCEL

DAMAK TADI LEZZETLER YARIŞTI

Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Yöresel Yemek Yarışması, 100'ün üzerinde yarışmacının katımıyla Karayo..