Duyurular
news-details
SAĞLIK

İLİMİZDE SOSYAL İLETİŞİM HALİNDE BULUNULAN ALANLARDA MASKELİ GEZME ZORUNLULUĞU

Afyonkarahisar İl Hıfzısıhha Meclisinin aldığı 12.05.2020 tarihli ve 20 nolu kararında AVM’lerin açılışı ile ilgili yeni kararlar alındı. İlimizde sosyal iletişim halinde bulunulan alanlara, meydanlara, sokak ve caddelere, işyerlerine; maskesiz çıkmalarına/bulunmalarına izin verilmeyecek


Afyonkarahisar İl Hıfzısıhha Meclisinin aldığı 12.05.2020 tarihinde yaptığı toplantıda aldığı 20 nolu kararında, sosyal alanlarda maske kullanılması ile ilgili kararda: “İlimiz genelinde, tüm vatandaşlarımızın sosyal iletişim halinde bulunulan alanlara, meydanlara, sokak ve caddelere, işyerlerine; maskesiz çıkmalarına/bulunmalarına izin verilmeyecek, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir” denildi.

TİCARİ TAKSİ ŞOFÖRLERİ ARACIN İÇİNDE MUTLAKA MASKE KULLANACAK

Toplantıda, ticari taksilerin faaliyetleri sırasında gerek araç içi alanın darlığı gerekse bu alanların gün içinde bir çok kişi tarafından kullanılması nedeniyle sosyal mesafe ve kişisel hijyen tedbirleri açısından bazı risklerin ortaya çıktığı vurgulandı. Bu risklerin giderilmesi amacıyla alınan tedbirler, şu şekilde ifade edildi: “Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecektir. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacaktır. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştirilen kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığı gösteren belge hazır bulundurulacaktır. Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacaklardır.”

ÜÇ KİŞİDEN FAZLA MÜŞTERİ KABUL EDİLMEYECEK

Toplantıda alınan ticari taksi hijyen tedbirlerinin devamında ise şu ifadeler yer aldı: “Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulunduracak, ticari taksi şoförleri taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecektir. Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecektir. Müşteriler ticari taksilere maskesiz binemeyeceklerdir. Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacaktır. Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır.”

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE
14 GÜN KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANACAK

Toplantıda, mevsimlik tarım işçilerine dair şu tedbirler alındı: “Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda, 04.04.2020 tarihli ve 11 Nolu Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulmuştur. Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar, istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorundadırlar. Ayrıca İlimize gelen mevsimlik tarım işçileri için 14 gün karantina tedbirleri uygulanacaktır. Çalışma ve dinlenme esnasında sosyal mesafenin ve izolasyonun sağlanması için gerekli önlemler alınacak, kalabalık çalışılan yerlerde, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde uygulanacaktır. Toplu halde oturmak, toplu halde bulunmak engellenecektir.”

BAKKAL VE TEKEL BAYİLERİ SAAT 24.00’TE KAPANACAK

Toplantıda bakkal, market vb. ile ilgili alınan tedbirler ile ilgili: “31.03.2020 tarihli ve 9 Nolu İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı Madde 4 ‘Bakkal ve tekel bayilerinin saat 24.00’te kapanmasına, gece boyu kapalı kalmasına, izin verilen çalışma saatlerinde, iç mekanlarında ve dış çevrelerinde grup halinde bulunulmamasına, beklenilmemesi ve oturulmamasına’ şeklinde değiştirilmiştir. 05.04.2020 tarihli ve 11 nolu İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı madde 4 ile ‘Petrol istasyonlarında saat 21.00’den sonra market/bakkal ürünlerinin satışı yapılmayacaktır. Gece boyu bu kısıtlama devam edecektir. İzin verilen çalışma saatlerinde, iç mekanlarında ve dış çevrelerinde grup halinde bulunulmayacaktır, beklenilmeyecektir’ kararı alınmıştır. Gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda söz konusu karar, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi koşulu ile iptal edilmiştir” denildi.

TOPLU TAŞIMADA KAPASİTENİN YÜZDE 50’Sİ İLE ÇALIŞILACAK

Toplantıda, toplu taşıma hizmetleri ile ilgili alınan kararlarda: “İl Pandemi Koordinasyon Kurulu 28.03.2020 tarih ve 2 nolu kararı, 1’nci madde ile durdurulan, köy belde ilçeler kendi aralarında, il merkezlerine ve il dışlarına (diğer illere) belediye ve taşıma kooperatiflerince verilen toplu taşıma hizmetleri; araç ruhsatında belirtilen kapasitenin yüzde 50’si ile yolcu kabul etmeleri, araç içindeki yolcuların oturma şekli, yan yana olanların bir koltuk boş ve arka koltuk ile çapraz olacak şekilde oturulmasının sağlanması, maskesiz binilmemesi hususlarına dikkat edilmesi şartı ile faaliyetlerine devam edeceklerdir” ifadeleri yer aldı. Toplu taşıma hizmetleri ile ilgili alınan kararların devamı ise şu şekilde: “İl Pandemi Koordinasyon Kurulu 28.03.2020 tarih ve 2 nolu kararı, 3’üncü madde ile İlimizde 20:00-06:00 (gece) saatleri arası faaliyetleri durdurulan toplu taşıma hizmeti sunan otobüs ve minibüslerde; araç ruhsatında belirtilen kapasitenin yüzde 50’si ile yolcu kabul etmeleri, araç içindeki yolcuların oturma şekli, yan yana olanların bir koltuk boş ve arka koltuk ile çapraz olacak şekilde oturulmasının sağlanması, maskesiz binilmemesi hususlarına dikkat edilmesi şartı ile saat kısıtlamaları kaldırılmıştır.”

SADIKBEY MAHALLESİ VE HOCALAR İLÇESİNE
KONTROLLÜ GİRİŞ VE ÇIKIŞLAR
Toplantıda, Sadıkbey Mahallesi’ne yönelik daha önce alınan minibüs ve otobüs hatlarının durdurulması, acil ihtiyaç halinin gözetilerek mahalleye giriş ve çıkışın İl Jandarma marifetiyle kontrollü bir şekilde sağlanması kararının olumlu gelişmeler üzerine iptal edildiği belirtildi. Yine Hocalar ilçesinde Hocalar -Banaz arası dağ yollarının kapatılarak ana yoldan geçişin jandarma tarafından kontrol edilmesinin sağlanması kararının, yaşanan olumlu gelişmeler üzerine iptal edildiği aktarıldı.

İZOLASYON KURALINA ETKİN ŞEKİLDE RİAYET İLE
AÇIK OTO PAZARI TEKRAR FAALİYETE GEÇECEK

Toplantıda Açık Oto Pazarı ile ilgili alınan kararda: “İlimiz, 03.04.2020 tarihli ve 10 nolu Hıfzıssıhha Meclisi Toplantı Kararı madde 6 ile ‘İlimizde kurulan oto alım satım pazarının ikinci bir duyuruya kadar kurulmasının engellenmesi’ kararı alınmıştır. Sosyal mesafe, izolasyon kuralına etkin şekilde riayet etmek ve maske kullanmak koşulu ile Açık Oto pazarı tekrar açılarak faaliyetine devam edecektir” ifadeleri yer aldı. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verileceği ve alınan karantina kurallarına uymayanlara Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli işlemler başlatılacağı da belirtildi.

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
SAĞLIK

VAKA SAYISINDA 42'NCİ, CAN KAYBINDA 34'ÜNCÜ SIRADAYIZ

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 42'nci, can kaybı sayısında 34'üncü sırada yer alıyor. Mutla..

haber
SAĞLIK

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDA MASKELER YIKANIP KULLANILIYOR BAKANLIĞIN GENELGESİNE RAĞMEN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILIYOR

DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Koronavirüs salgını sürecinde Sağlık Bakanlığı'nın 27 Mart'ta yayımladığı genelgeye rağmen özel sağlı..

haber
SAĞLIK

İSVİÇRE COVİD-19 AŞISI İÇİN TARİH VERDİ

SARS-CoV-2 için geliştirilen ilaç ve aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken bu noktada öne çıkan ülkelerden birisi olan İsviçre Covid-19 aşısı hak..

haber
SAĞLIK

AKÜ VE AFSܒLÜ BİLİM ADAMLARI 'UV-C' IŞIN TEMELLİ CİHAZI TANITTI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde çalışan 4 bilim insanını..

haber
SAĞLIK

KGM’DEN ONKOLOJİ HASTALARINA ZİYARET

Karahisar Gençlik Merkezinden7-13 Nisan Sağlık haftası sebebiyle onkoloji hastalarına ziyaret düzenleyerek sağlıklı yaşam diledi.
..

haber
SAĞLIK

HER AY KENDİ KENDİNİZİ MUAYENE EDİN

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’nde görevli kadın polislere, Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Sorumlu Dr. Belgin Abacı ..

haber
SAĞLIK

YAŞLI NÜFUS ORANIMIZ YÜZDE 10,9

Afyonkarahisar'da yaşlı nüfus 2014 yılında 70 999 iken son beş yılda %11,15 artış ile 2018 yılında 78 912 olmuştur. Afyonkarahisar ili bu değerle Türk..

haber
SAĞLIK

ATSO MESUT KÖSE’Yİ ZİYARET ETTİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Hastanesi Başhekimliği’ne atanan Doç. Dr. Mesut Köse’yi ziyaret..

haber
SAĞLIK

KOBİ HASTANESİ PROJESİ İMZALANDI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Teklif Çağrısı kapsamında hazırladığı ve onaylanan KOBİ Hastanesi projesi im..

haber
SAĞLIK

ENGELLİLERİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN İSTEKLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2011 Nüfus ve Konut Araştırması’na göre ülkemizdeki engellilerin oranı yüzde 6, yani 6 milyondan fazla engelli var. Yakl..

haber
SAĞLIK

TIBBİ ATIK MI, EVSEL ATIK MI..?

Değerli okurlarımız bugün size Tıp Fakültesi Hastanemizde yaşanan bazı olumsuzluklardan bahsedeceğim. ..

haber
SAĞLIK

“Çok ciddi uyuşturucu ticareti ve kullanımı var”

Afyonkarahisar Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Afyonkarahis..

haber
SAĞLIK

Polisler kanlarını bağışladı

Türk Kızılay’ı tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü personeli de destek verdi.
..

haber
SAĞLIK

ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİYORUZ

Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle Sağlık Müdürlüğü internet sitesinden yaptığı basın açıklamasında erken teşhis ile pe..