Duyurular
news-details
SAĞLIK

ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARINDA MASKELER YIKANIP KULLANILIYOR BAKANLIĞIN GENELGESİNE RAĞMEN ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILIYOR

DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Koronavirüs salgını sürecinde Sağlık Bakanlığı'nın 27 Mart'ta yayımladığı genelgeye rağmen özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlıkçıların ücretsiz izne çıkarıldığını ya da düşük ücrete zorlandığını açıkladı.

Sendikanın hazırladığı 'Pandemi Sürecinde Özel Sağlık Kuruluşlarında Çalışan Sağlık Çalışanlarının Gerçeği Raporu' na göre özel sağlık kuruluşlarındaki sağlık çalışanların maske zorunluluğu gelene kadar 'hastalar tedirgin oluyor' gerekçesiyle maske takmaları engelleniyor. Yine aynı raporda sağlık çalışanlarının maskelerini kendilerinin temizlediği belirtiliyor.

ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI
KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMANA ULAŞMAKTA SORUN YAŞIYOR.

Raporda bu çarpıcı tespit şu cümlelerle ifade edildi: "Özel Sağlık kuruluşlarında Kişisel koruyucu donanım kullanımı ile ilgili sorunlar artık kabullenilmiş. Maske zorunluluğu gelene kadar hastalar tedirgin oluyor diye maske takmaları engellenen sağlık çalışanları çok ciddi bulaş riskine maruz kaldı. Maske satışı yasaklandıktan sonra maskeye erişimde sıkıntılar yaşanmış, bez maskeler ile çözüm sağlanmaya çalışılmış, bu maskelerin temizliği ise çalışanlara bırakılmış durumda. Sağlık bakanı her gün hiçbir sorunumuz yok, hiçbir eksiğimiz yok diyor ancak özel hastanelerde çalışan sağlık çalışanları
kişisel koruyucu ekipmana ulaşmakta sorun yaşıyor. Birçok özel hastaneye bazı firmalar maske yardımında bağışında bulunuyor."

SAĞLIK EMEKÇİLERİ DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞTIRILIYOR

Raporun diğer tespitleri şöyle: Özel hastanelerde uzunca bir süredir doktorlara şirket kurdurularak hizmet satın alma şeklinde iş gördürülmekte, doktorlar bu şekilde 4857 sayılı İş Kanununa tabi olmadan çalışmaya zorlanmaktadır.
Bu nedenle sabit bir maaş alamayan, ancak baktığı hasta, yaptığı işlem sayısına göre özel hastaneye fatura veya serbest meslek makbuzu keserek “hak ediş” üzerinden gelir elde eden hekimlerin gelirleri bugünlerde hızla azalmakta, neredeyse ücretsiz olarak çalışmaya zorlanmaktadırlar. Bu şekilde çalıştırılan hekimler hastalanmaları durumunda ise bütün gelirlerini kaybetmektedir.

COVİD-19 TESTİ KAMPANYALI FİYATI 250,
HEMŞİRENİN ÜCRETİ 1621 LİRA

Özel hastanelerde 4857 sayılı İş Kanununa tabi olan sağlık çalışanları ücretsiz izne çıkarılmış veya yarı zamanlı çalıştırılmaya başlanmıştır. Yarı zamanlı çalışmalarda önce yıllık izinler kullandırılmış ardından da kısa çalışma ödeneği ile ücretlerde ciddi kesintiler yaratan çalışma biçimleri başlamıştır. Burada önemli olan sağlık emekçileri açısından dönüşümlü çalışmak bir gereklilik iken özel sağlık kuruluşları açısından bu ihtiyaç bir hak gaspı olarak şekillenmiştir.
Özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanlarının ücretleri hekimler dışında asgari ücret ya da bir miktar üzerindedir. Bu çalışma düzeninde sağlık emekçileri salgının tüm riskleri ile çalışmaya devam ederken ücretlerin yarı yarıya düştüğünü ve sigorta primlerinin yarım yatırıldığını görmekteyiz.

FONDAN GELEN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Kısa çalışma ödeneğine başvuran özel sağlık kuruluşları, sağlık emekçileri üzerinden para kazanmaya devam ederken emeklerinin karşılığı olan ücretlerini ise fondan gelen kısa çalışma ödeneği aracılığı ile ödemektedir.
Çalışma süresi, sigorta primi olarak kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşulunu sağlamayan sağlık çalışanları ise dönüşümlü çalışamamaktadır. Bu her gün işe gitmesi ya da ücretsiz izne çıkarılması anlamına gelmektedir.
Bazı özel hastaneler ise salgını fırsata dönüştürmeye çalışmakta, COVİD-19’lu hasta bakmayıp, temiz hastane olduklarını belirten reklamlar yaparak diğer hastanelerin hastalarını “müşteri”
olarak görerek kapmaya çalışmaktadır.
Covid-19 pandemisinde özel hastanelerin içine düştüğü bu yetmezlik ve acizlik durumu yıllardır kamu kaynaklarıyla beslenerek büyütülen özel hastanecilik sisteminin ,Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap vermekten ne kadar uzak olduğunu; bütün itirazlarımıza rağmen uygulanan sağlıkta özelleştirme politikalarının toplum sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu açık olarak göstermektedir.

SAĞLIĞA ERİŞİM BÜTÜNÜYLE PARASIZ OLMALIDIR

Devrimci Sağlık Çalışanları Sendikası raporunda sağlık çalışanlarının taleplerini ise şöyle sıraladı
Covid-19 pandemisiyle mücadele için ve sonrasında bütün özel sağlık kuruluşları hızla kamu
kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz
bütünüyle parasız olmalıdır.
Sağlık çalışanlarının özlük hakları güvence altına alınmalı,ücretsiz izin, zorunlu yıllık ücretli izne çıkarma uygulamaları durdurulmalı, hasta olmayan servislerde çalışan sağlık çalışanları ücretlerinde kesinti olmadan dönüşümlü çalıştırılmalı.
Bu güvence özel hastane ile yapılan farklı sözleşme biçimlerinden bağımsız olarak bütün çalışanları kapsamalı.
Özel sağlık kuruluşlarında sendika karşıtı tutumlara derhal son verilmelidir.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN 27 MART GENELGESİ NE DİYORDU?
COVİD-19 salgını kapsamında sağlık hizmetinin sürdürebilirliğini etkin verimli bir şekilde sağlamak amacı ile Sağlık Bakanlığı'nın 27.03.2020 tarihli genelgesinde "Pandemi süreci kapsamında, bu kararın alınmasını müteakip 3 ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan/çalışmakta olan hiçbir sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararlaştırılmıştır” denilmişti.

KAYNAK : https://t24.com.tr/haber/disk-ozel-saglik-kuruluslarinda-calisan-saglik-calisanlari-maskeleri-yikayip-kullaniyor-bakanligin-genelgesine-ragmen-ucretsiz-izne-cikariliyor,878139

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
SAĞLIK

İLİMİZDE SOSYAL İLETİŞİM HALİNDE BULUNULAN ALANLARDA MASKELİ GEZME ZORUNLULUĞU

Afyonkarahisar İl Hıfzısıhha Meclisinin aldığı 12.05.2020 tarihli ve 20 nolu kararında AVM’lerin açılışı ile ilgili yeni kararlar alındı. İlimizde sos..

haber
SAĞLIK

VAKA SAYISINDA 42'NCİ, CAN KAYBINDA 34'ÜNCÜ SIRADAYIZ

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 42'nci, can kaybı sayısında 34'üncü sırada yer alıyor. Mutla..

haber
SAĞLIK

İSVİÇRE COVİD-19 AŞISI İÇİN TARİH VERDİ

SARS-CoV-2 için geliştirilen ilaç ve aşı çalışmaları hız kesmeden devam ederken bu noktada öne çıkan ülkelerden birisi olan İsviçre Covid-19 aşısı hak..

haber
SAĞLIK

AKÜ VE AFSܒLÜ BİLİM ADAMLARI 'UV-C' IŞIN TEMELLİ CİHAZI TANITTI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde çalışan 4 bilim insanını..

haber
SAĞLIK

KGM’DEN ONKOLOJİ HASTALARINA ZİYARET

Karahisar Gençlik Merkezinden7-13 Nisan Sağlık haftası sebebiyle onkoloji hastalarına ziyaret düzenleyerek sağlıklı yaşam diledi.
..

haber
SAĞLIK

HER AY KENDİ KENDİNİZİ MUAYENE EDİN

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü’nde görevli kadın polislere, Devlet Hastanesi Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) Sorumlu Dr. Belgin Abacı ..

haber
SAĞLIK

YAŞLI NÜFUS ORANIMIZ YÜZDE 10,9

Afyonkarahisar'da yaşlı nüfus 2014 yılında 70 999 iken son beş yılda %11,15 artış ile 2018 yılında 78 912 olmuştur. Afyonkarahisar ili bu değerle Türk..

haber
SAĞLIK

ATSO MESUT KÖSE’Yİ ZİYARET ETTİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Hastanesi Başhekimliği’ne atanan Doç. Dr. Mesut Köse’yi ziyaret..

haber
SAĞLIK

KOBİ HASTANESİ PROJESİ İMZALANDI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Teklif Çağrısı kapsamında hazırladığı ve onaylanan KOBİ Hastanesi projesi im..

haber
SAĞLIK

ENGELLİLERİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDAN İSTEKLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2011 Nüfus ve Konut Araştırması’na göre ülkemizdeki engellilerin oranı yüzde 6, yani 6 milyondan fazla engelli var. Yakl..

haber
SAĞLIK

TIBBİ ATIK MI, EVSEL ATIK MI..?

Değerli okurlarımız bugün size Tıp Fakültesi Hastanemizde yaşanan bazı olumsuzluklardan bahsedeceğim. ..

haber
SAĞLIK

“Çok ciddi uyuşturucu ticareti ve kullanımı var”

Afyonkarahisar Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Afyonkarahis..

haber
SAĞLIK

Polisler kanlarını bağışladı

Türk Kızılay’ı tarafından başlatılan kan bağışı kampanyasına Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü personeli de destek verdi.
..

haber
SAĞLIK

ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİYORUZ

Sağlık Müdürü Serhat Korkmaz, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle Sağlık Müdürlüğü internet sitesinden yaptığı basın açıklamasında erken teşhis ile pe..