Duyurular
news-details
EĞİTİM

EĞİTİMDE ÜÇ ADIM PROJESİ TANITIMI YAPILDI

Eğitimde 3 Adım Modeli Koordinasyon Toplantısı İscehisar Kaymakamı Alper Taş başkanlığında yapıldı. Toplantıda 3 Adım modelinin koordinasyon ekibi kendi alanları ile ilgili okul idarecilerine tanıtım yaptılar.

Eğitimde 3 Adım Modeli Koordinasyon Toplantısı İscehisar Kaymakamı Alper Taş başkanlığında yapıldı. Toplantıda 3 Adım modelinin koordinasyon ekibi kendi alanları ile ilgili okul idarecilerine tanıtım yaptılar.

VERİMSİZ POTANSİYELLER İLE VAKİT GEÇİRİLİYOR
Öğrencilerin günlerinin büyük bir kısmını okulda geçirmektedirler. Okuldan geriye kalan birkaç saatin de aynı şekilde derse ayrılması talep edilmektedir. Bu durumda ise çocukların kendilerine ayırabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebilecekleri zamanları kalmamaktadır. Bununla birlikte çoğu öğrencimizin yoğun şekilde dersle geçen bir günün ardından, evlerinde 1 saatlik bir çalışmayı dahi yapmadıkları anlaşılmaktadır. Evlerde geçirilen zamanın çoğu televizyon, bilgisayar oyunları, akıllı telefon gibi alanlarda geçirilmekte ve gençlerimizin enerjileri ile potansiyelleri verimsiz olan bu uğraşlarla kaybolup gitmektedir.
DÜZENLİ VE SÜREKLİ GÜNLÜK TEKRAR
Bu kısır döngüden kurtulmak amacıyla “3 Adım Modeli” hazırlanmıştır. Modelimizin birincisi, tüm aktörlerinin katılımları ile eğitimde çok daha etkin bir iklimin oluşturulmasını ve örnek eğitim uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedefleyen “Çocuklarımız İçin Hep Birlikte” modelidir, ikinci model evde ödevlerin ardından 1 saatlik günlük tekrarın yapılmasını amaçlayan diğer taraftan ceza ve korkutma yerine öğrencilerin bir meslek ideali kazanmalarını sağlayarak motive edilmelerini amaçlayan “Günde 1 Saat Tekrar ile sen de Yapabilirsin” modelidir. Bu model ile öğrencilerin sağlam bir temel inşa ederek öğrenim hayatlarını sürdürmeleri hedeflenmektedir. Düzenli ve sürekli günlük tekrar ile bir taraftan eğitimde başarı arttırılırken diğer taraftan öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirebilmeleri açısından hayati olan boş zamana vakit ayrılabilecektir.

ÖZEL YETENEK GRUPLARI
Öğrencilerimizin kalan vakitlerini yetenekleri doğrultusunda verimli alanlarda değerlendirmeleri amacıyla üçüncü model olarak “Bir Yetenek Aranıyor Modeli” hazırlanmıştır. Model ile tüm öğrencilerimizin yetenekleri tespit edilerek ilgili alanlara yönlendirilmeleri amaçlanmaktadır. Bu kapsamda yapılacak olan yetenek sınıflandırması ile bilim, edebiyat, müzik, tiyatro, resim ve spor alanlarında olmak üzere “Genel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır. Böylece tüm öğrencilerimizin potansiyellerinin yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Kendi alanlarında en yetenekli olan öğrencilerin katılımları ile ayrıca “Özel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır.

UYGUN MESLEKLERE YÖNLENDİRİLME
“3 Adım Modeli” bu yönüyle birbirini tamamlayan üç modelden oluşmaktadır. Modellerle birlikte eğitim kalitesinin yükseltilmesinin yanında okullarımızın bilim, edebiyat, müzik, spor, tiyatro ve resim faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütüldüğü sosyal merkezlere dönüşmesi sağlanacaktır. Böyle bir ortam içerisinde yetişecek olan çocuklarımız bilim, sanat, spor gibi yönleri de güçlü olan böylece sağlıklı, aklını etkin olarak kullanabilen ve estetik yaklaşımları yüksek bireyler olabileceklerdir. Model ile ayrıca öğrencilerimizin eğilimleri tespit edilerek kendileri için en uygun mesleklere yönlendirilmeleri sağlanacaktır.

GENEL BİR İKLİMİN OLUŞMASI
“Genel Yetenek Grupları” nın yanı sıra ilçe genelindeki en yetenekli olan öğrencilerin katılımları ile 5- 10’ar kişilik “Özel Yetenek Grupları” oluşturulacaktır. “Özel Yetenek Grupları” ile bir taraftan dünya çapında ülkemizi gururlandıracak olan yeteneklerin değerlendirilmeleri için ortam sağlanmış olurken diğer taraftan ilçemiz halkına yönelik tiyatro, konser, edebiyat sunumları, sergiler gibi çalışmalar da yapılacaktır. Böylece çoğu ilçemizde bulunmayan sosyal faaliyet imkanlarından herkesin faydalanması sağlanacak ve ilçe genelinde bilim, sanat, spor alanlarında genel bir iklimin oluşması sağlanacaktır.

EĞİTİM HAYATINI ZENGİNLEŞTİRME
Eğitimin tüm taraflarının beklentileri dikkate alınarak hazırlanan 3 Adım Modeli ile bir taraftan derslerde ve sınavlarda başarı sağlanırken diğer taraftan öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmelerine ve sosyal faaliyetlerde bulunmalarına imkân sağlanmaktadır. Bu yönüyle de ülkemizin önemli bir ikilemine de çözüm sunulmaktadır. Bu şekilde gelecek kaygısı ve sınav koşuşturmaları içerisinde kalan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilemeyen hazineler olarak kaybedilmemesini ve öğrencilerimizin eğitim hayatlarının zenginleştirilmesini hedefliyoruz.

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
EĞİTİM

KREŞE GİDEN ÇOCUKLAR SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF TUTULACAK

İçişleri Bakanlığı, ayrıntıların yer aldığı genelgeyi valiliklere gönderdi..

haber
EĞİTİM

SINAV YERİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLECEK

ÖSYM, Koronavirüs salgını nedeniyle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyen Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri ..

haber
EĞİTİM

HACİVAT İLE KARAGÖZ ORMANLARI KORUYACAK

Çocuklara orman sevgisini vermeye çalışan Sincap Çocuk Tiyatrosu yurt turnesine çıkarak Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde oyunlarını sahnelemeye b..

haber
EĞİTİM

EĞİTİMİN FARKLI ATÖLYELERİ AÇILDI

Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu’nda Orff Atölyesi, Hobi Atölyesi Ve Akıl Oyunları Kotlama Atölyeleri açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın t..

haber
EĞİTİM

KİM YANILTIYOR, NİYE YANILTIYOR?

Bir çok ilde döneminde açılmayan kurumlara sık sık biz yaptık diye sahip çıkan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, aynı hatayı Afyon'da da yaparak "Sağlık ..