Duyurular
news-details
EKONOMİ

LEZZET ENSTÜSÜNÜN AFYONKARAHİSAR FAVORİLERİ: AVŞAR MADEN SUYU, KIZILAY MADEN SUYU VE AŞÇI BACAKSIZ

Gastronomi kenti olma yolunda emsal kentlere göre umulmayan performans sergileyen Afyonkarahisar ITQI (The International Taste Institute/Lezzet Enstitüsü )’nün raporlarında
adından Kızılay Maden Suyu, Avşar Madensuyu ve Aşçı Bacaksız Lokantası ile söz ettirdi.

15M2’DE 6 MASA 24 SANDALYE DÜNYA LİSTESİNDE

Haşlama kuzu kebapta babadan oğula devredilen hiç değişmeyen klasik değişmez menüsü ile (kuzu eti, pide, pilav ve yanında kuru soğan) Türkiye’de “15 metrekarelik dükkanında 6 masa 24 sandalyesiyle kendinden en çok söz ettiren lokanta olan Aşçı Bacaksız, ülkelerin en eski lokantaları arasında yer aldı.
Afyonkarahisar Valiliğinin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Ülkelerin en eski lokanta ve restaruantları listesinde 1840 yılından beri Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Aşçı Bacaksız yer aldı” denildi.

EN YÜKSEK MİNERALLİSİ AFYON KIZILAY

Afyonkarahisar Valiliğinin resmi Twitter hesabından yapılan İlimiz adına sevindirici diğer bir paylaşım da Afyonkarahisar Kızılay Maden Suyunun Brüksel’de üstün lezzetler ödülüne layık görülmesi idi.
Yapılan paylaşımda “Türkiye’nin en yüksek minerallisi Afyon Madensuyu, en yüksek magnezyumlusu ise Erzincan Maden Suyu seçildi, aşçılarımız ağzının tadını biliyor” denildi.

ÜÇÜNCÜ LEZZETİMİZ AVŞAR MADENSUYU

Afyonkarahisar Valiliğinin resmi Twitter hesabından yapılan üçüncü paylaşımda ise İscehisar ilçemizde üretilen ve akıllı pazarlamalarla dünyaya pazarlanan Avşar Maden Suyunun doğal mineralli su ile birlikte hazırlanan Avşar Karadut ve Frenk üzümü aromalı içeceğinin üstün lezzet ödülüne layık görüldüğü duyuruldu.
ITQI NEDİR? NASIL ÇALIŞIR? NASIL RAPOR DÜZENLER?

Superior Taste Award (Üstün Lezzet Ödülü), mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içecekleri onaylayan ve her yıl verilen bir ödüldür.
Ödüller 2005 yılından beri Brüksel, Belçika'da bulunan International Taste & Quality Institute (iTQi) tarafından verilmektedir.
Ödül, distribütörlere ve tüketicilere yiyecek ve içecek ürünlerinin ayırt edilebilmesi için pazarlama araçları ve görüşler sağlamaktadır.
Ödül ayrıca, kalite departmanları için Avrupalı aşçılar, içecek uzmanları ve içki uzmanları tarafından hazırlanan detaylı raporlar ve duyusal analizler de sağlamaktadır.

DEĞERLENDİRMEYE ALINAN ÜRÜNLER NELERDİR?

Marketlerde mevcut ve tatmaya uygun tüm yiyecek ve içecek ürünleri.

TEST EDİLMİŞ ÜRÜNLERİN ANA KATAGORİLERİ:

İÇECEK

• Bira, kanyak, bitkisel sert içkiler, likör, rom, sake, votka ve viski gibi alkollü içecekler
• Meyve suları, yumuşak içecekler ve maden suları
• Sıcak içecekler, çay, kahve

YİYECEK

• Fırın ürünleri, bisküviler, soslar, çikolatalar, reçeller, zeytinyağı, sirkeler ve hazır yemekler gibi genel market ürünleri
• Konserveler
• Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri
• Hamur işi, kekler ve dondurmalar gibi tatlı ürünleri
• Dondurulmuş gıdalar
• Sağlık ve diyet ürünleri
• Mezeler

JÜRİ KİMLERDEN OLUŞUR?

Ürünler alanlarında lider 125'ten fazla tanınmış, Avrupalı aşçı, içecek uzmanı ve içki uzmanı tarafından test edilirler. Her jüri üyesi yiyecek-içecek tatma ve hazırlama alanlarında yıllarca kazanılmış uluslararası deneyime sahiptir.

TADIM RAPORLARI NASIL HAZIRLANIR?

Üreticiler ürünlerini Mart ayının başlangıcına kadar iTQI websitesi aracılığı ile girebilirler. Mart ayı boyunca üyeler Brüksel'de toplanırlar. Her ürün, sadece kendi kategorisinde karşılaştırma yapılmadan test edilmektedir. Yani bu ürünler arası bir rekabet yapılmaz, sadece tad hoşnutluğu test edilir.
Her aşçı, içki uzmanı veya içecek uzmanı, her kriter için ayrı bir not verir ve ayrıca sonucu etkileyecek bir yorumda bulunur.
Tad ve ilk izlenim kriterleri yüksek ağırlıkta olmak üzere, jüri tarafından verilen tüm notlar derlenir. Sonuçlar, ayrıca yorumları ve tavsiyeleri içeren bir rapor şeklinde katılımcılara gizli olarak iletilir.

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
EKONOMİ

UZMANLAR GERÇEĞİ AÇIKLADI!

TUİK açıkladığı yüzde 4,5’lük büyüme rakamlarını uzman ekonomistler Remzi Özdemir ve Esfender Korkmaz Yeniçağ okurları için yorumladı...

haber
EKONOMİ

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE TİCARETTE AZALMA

TÜİK 2020 yılı birinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü. TÜİK verilerine göre Afyonkarahis..

haber
EKONOMİ

MARKALAŞMA BÜYÜK BİR STRATEJİ KAVRAMIDIR

ATSO KOBİ Akademisi tarafından Youtube sayfası üzerinden Markalaşma Eğitimi düzenlendi. Eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M..

haber
EKONOMİ

ATSO BAŞKANI SERTESER: YENİ NORMALİN EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİ GIDA TEDARİKİ

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Bloomberg HT'ye yazdığı özel yazısında “Dünya’da koronavirüs salgınından sonrası ‘yeni normal’ olarak adlandırılıyor. Ye..

haber
EKONOMİ

ÇOK SAYIDA ÜRÜNE EK GÜMRÜK VERGİSİ!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile çok sayıda ithal ürüne ek gümrük vergisi uygulanacak. Aralarında mutfak eşyaları, oyun aletleri, müzik aletl..

haber
EKONOMİ

DOLAR 7 LİRANIN ALTINA İNDİ

Geçen hafta 7.2690 ile tarihi yüksek seviyeye çıkan, dün de 7.07 civarında dalgalanan dolar bu sabaha düşüşle başladı, kurda daha sonra düşüş hızlandı..

haber
EKONOMİ

AFYON’A YATIRIM YAPMAYAN İŞ İNSANLARININ DİKKATİNE

(Özellikle Afyon’lu olup dışarıda olanlar okusun). Afyonkarahisar, Lojistik Tesadüf Değil, Sebeptir Diyen Şehir...

..

haber
EKONOMİ

MART AYI KİRA ENFLASYONU: % 17,93

Türkiye İstatistik Kurumu Konut ve iş yeri kira sözleşmesini Mart ayı içinde yenileyecek olan kiracılara enflasyon oranını yüzde 17,93 olarak açıkladı..

haber
EKONOMİ

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER İCRA KOMİTELERİNİ SEÇTİ

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin ATSO seçimi tamamlandı. ..

haber
EKONOMİ

Taşıt sayısında 27. sıradayız

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü, 2018 Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 2017 Aralık ayı sonuna göre Ege Bölgesinde yüzde 2,9 artarak..

haber
EKONOMİ

Ekonomik krizi inşaatı vurdu!

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü, 2018 yılına ait yapı ruhsatı istatistiklerini açıkladı. Afyonkarahisar'da geçen yıl 5 bin 726 daireye ruhsat verildi...