Duyurular
news-details
EKONOMİ

UZMANLAR GERÇEĞİ AÇIKLADI!

TUİK açıkladığı yüzde 4,5’lük büyüme rakamlarını uzman ekonomistler Remzi Özdemir ve Esfender Korkmaz Yeniçağ okurları için yorumladı.

DURAN EKONOMİDE BÜYÜME NASIL AÇIKLANIR?
Son açıklanan TUİK rakamlarına göre Türkiye yüzde 4,5 büyüdü. Ama bu büyüme kafalarda soru işareti yarattı.
Korona virüs nedeniyle bütün dünya ekonomileri küçülürken Türkiye ekonomisi nasıl büyüdü? Üretimin durduğu, fabrikaların çalışmadığı, birçok işyerinin kapandığı bir ortamda Türkiye’nin büyümesi nasıl izah edilebilir? İşte merak edilen bu soruların yanıtlarını uzman ekonomistler Remzi Özdemir ve Esfender Korkmaz Yeniçağ okurları için yorumladı:

REMZİ ÖZDEMİR: ‘EVET BU BİR ŞAİBE’
"Öncelikle açıklanan rakamların hangi dönemi kapsadığına bakmak lazım.
TUİK’in açıkladığı veriler Ocak-Şubat ve Mart’ın 10’una kadar olan döneme ait. Yani korona virüsün ilk başladığı dönemi kapsıyor. Sıkı tedbirler Mart ayından sonra alınmıştı biliyorsunuz.
Peki Ocak- Şubat döneminde Türkiye gerçekten büyüdü mü? Evet bu bir şaibe ve insanların kafasını karıştıran bir olgu.

“BU RAKAMLAR EKONOMİSTLERİ İKNA ETMİYOR”
Son dönemde zaten sadece TUİK’in değil, enflasyondan tutun da büyüme rakamlarına kadar Türkiye’deki bütün rakamların tartışmalı olduğunu görüyoruz.
Türkiye bu açıklanan verilerin olduğu dönemde de ekonomik bir kriz içerisindeydi. Bakıyorsunuz inşaat sektörü durmuş vaziyetteydi. İşsizlik hızla artıyor. Çok ciddi bir döviz krizi yaşıyoruz.. Vatandaş olarak da iddia edilen bu büyümeden ne kadar nasiplenebildik. Bu nedenle bu rakamlar biz ekonomistleri pek ikna etmedi.

ESFENDER KORKMAZ: GELİR YARATMADAN BÜYÜME SÜRDÜRÜLEMEZ
“2020 ilk çeyrekte GSYH’ geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,5 büyüdü. Fert başına GSYH ise yüzde 3 oranında büyüdü. 2019 son çeyreğine göre ise 0.6 oranında büyüdü.
Fert Başına GSYH ‘ ise OECD ve Avrupa Birliği ülkelerinde küçülme olurken Türkiye’ de GSYH ‘nın büyümesi , büyümeyi etkileyen faktörler açısından bakmak gerekir ;
1 . Devletin tüketim harcamaları artmış 2019 yılında ortalama 15, 7 iken , 2020 ilk çeyrekte 16,6 ya yükselmiş. Özel tüketim harcamaları da aynı şekilde 57,7 den 59.9’a çıkmış. Böylece 2019 toplam harcamaların GSYH içindeki payı yüzde 73,1 iken 2020 ilk çeyreğinde yüzde 76,5 olmuş. Hükümetin ekonomiyi canlandırmak için kamu bankalarının banka kredilerini artırması ve bütçeden yapılan yardımların artması toplam talebi artırmıştı. Büyümeyi etkilemiştir.
2. 2019 ilk çeyreğinde GSYH yüzde 2,3 oranında daralmıştı. Bu sene ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyümede baz etkisi var.
3. 2020 ilk çeyrekte yatırımlar yüzde 1,4 oranında daralmıştır. Bu demektir ki , büyüme varken işsizlik artacaktır. Ayrıca gelir yaratmadan büyüme’nin sürdürülmesi mümkün değildir.”
Kaynak Yeniçağ: Türkiye ekonomisi yüzde 4,5 büyüdü: Uzmanlar gerçeği açıkladı!

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak

haber
EKONOMİ

LEZZET ENSTÜSÜNÜN AFYONKARAHİSAR FAVORİLERİ: AVŞAR MADEN SUYU, KIZILAY MADEN SUYU VE AŞÇI BACAKSIZ

Gastronomi kenti olma yolunda emsal kentlere göre umulmayan performans sergileyen Afyonkarahisar ITQI (The International Taste Institute/Lezzet Ensti..

haber
EKONOMİ

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE TİCARETTE AZALMA

TÜİK 2020 yılı birinci çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.5 büyüdü. TÜİK verilerine göre Afyonkarahis..

haber
EKONOMİ

MARKALAŞMA BÜYÜK BİR STRATEJİ KAVRAMIDIR

ATSO KOBİ Akademisi tarafından Youtube sayfası üzerinden Markalaşma Eğitimi düzenlendi. Eğitimin açılış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M..

haber
EKONOMİ

ATSO BAŞKANI SERTESER: YENİ NORMALİN EN ÖNEMLİ UNSURLARINDAN BİRİ GIDA TEDARİKİ

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Bloomberg HT'ye yazdığı özel yazısında “Dünya’da koronavirüs salgınından sonrası ‘yeni normal’ olarak adlandırılıyor. Ye..

haber
EKONOMİ

ÇOK SAYIDA ÜRÜNE EK GÜMRÜK VERGİSİ!

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile çok sayıda ithal ürüne ek gümrük vergisi uygulanacak. Aralarında mutfak eşyaları, oyun aletleri, müzik aletl..

haber
EKONOMİ

DOLAR 7 LİRANIN ALTINA İNDİ

Geçen hafta 7.2690 ile tarihi yüksek seviyeye çıkan, dün de 7.07 civarında dalgalanan dolar bu sabaha düşüşle başladı, kurda daha sonra düşüş hızlandı..

haber
EKONOMİ

AFYON’A YATIRIM YAPMAYAN İŞ İNSANLARININ DİKKATİNE

(Özellikle Afyon’lu olup dışarıda olanlar okusun). Afyonkarahisar, Lojistik Tesadüf Değil, Sebeptir Diyen Şehir...

..

haber
EKONOMİ

MART AYI KİRA ENFLASYONU: % 17,93

Türkiye İstatistik Kurumu Konut ve iş yeri kira sözleşmesini Mart ayı içinde yenileyecek olan kiracılara enflasyon oranını yüzde 17,93 olarak açıkladı..

haber
EKONOMİ

KADIN VE GENÇ GİRİŞİMCİLER İCRA KOMİTELERİNİ SEÇTİ

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve TOBB Afyonkarahisar Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin ATSO seçimi tamamlandı. ..

haber
EKONOMİ

Taşıt sayısında 27. sıradayız

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü, 2018 Aralık ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 2017 Aralık ayı sonuna göre Ege Bölgesinde yüzde 2,9 artarak..

haber
EKONOMİ

Ekonomik krizi inşaatı vurdu!

TÜİK Manisa Bölge Müdürlüğü, 2018 yılına ait yapı ruhsatı istatistiklerini açıkladı. Afyonkarahisar'da geçen yıl 5 bin 726 daireye ruhsat verildi...