Duyurular
author

Dinçay Doğar

Kum Saati

Emekli Öğretmen

OPORTÜNİST-TROL YERİNE İNSANI VE İNSANLIĞI YÜCELTEN MORAL VERİCİ PAYLAŞIMLAR OLMALISosyal medya korona virüsü ve tetiklediği tüm alanlarla ilgili paylaşımlarla dolu.
Mesela CHP’li bir arkadaş devlete kimsenin akıl edemediği bir öneride bulunuyor ve bunun adına millete hizmet koyarak diyor ki: “Camiler yan gelip yatma yeri değildir. Devletten maaş alan 144 bin din görevlisi hastanelerde yardımcı hizmetlerde çalıştırılsın.”
Maksatlı bir paylaşım.
Aklınca CHP adına siyaset yapıyor, bir zamanlar askerlik yan yatma yere değildir diyen cumhurbaşkanına atıfta bulunuyor.
Bu tür paylaşımlar kimseye bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir.

Yine CHP’li bir arkadaş diğer CHP’li arkadaş gibi “CORONNA nedeniyle ÖĞRETMENİN Ek dersi , ÛCRETLİ ÖĞRETMENİN Maaşı Verilmezken Camiye gitmeyen imamın Maaşı Neden ve Niçin verilir” diyerek devlete yardımcı oluyor, meslekler arasındaki haksız kazanca işaret ederek emeği sorguluyor…
Bu tür paylaşımlar kimseye bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir.

Akşam gazetesinde Hikmet Genç adındaki yazar da sureti haktan gözükerek pulluğu önce derine daldırmadan “Bu sefer “Hepimiz aynı gemideyiz” sözü karşılığını bulur zannettik… Öyle ya, virüs toplumun bir kısmına bulaşmıyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumun her kesimini etkiliyor. Virüs, bakan, sanatçı, siyasetçi, esnaf, dindar, dinsiz, işçi..vs, demiyor. İnsan ayırmıyor” diye başlıyor sonra pulluğu derine daldırarak “Korona herkese bulaşırsa bir sonraki seçimlerde CHP mi kazanır? N’apalım, acil yayalım mı cumhuriyet teyze?.. (Haberin yok galiba, Türkiye’nin en yaşlı nüfusu Kadıköy’de. CHP’nin diğer kalelerinde olduğu gibi.)” diye siyasete kara kucak giriyor.

Bu tür tatlı su kurnazı yandaş/ötekileştirici/karalayıcı rövanş kokan yazılar da kimseye bir şey kazandırmaz.
Aksine kaybettirir.

Dünya çapında salgın bir hastalık var.
Bu hastalığı saklayan, kitlesel tedbirini almayan ülkelerin durumu ortada.

Birazcık kafası çalışana her şey bu kadar göz önünde iken insanları aidiyetlerinden dolayı keriz/aptal görüp “siyasal kin merkezli” salvolu yazılar yazmak “KİMSEYE BİRŞEY KAZANDIRMAZ”…

 Kimisi bir doktorun bin imamdan daha hayırlı ve faydalı olduğunu,
 Kimisi bu kadar bir saflık cami açacağımıza sağlık merkezleri yapılması gerektiğini,
 Kimisi “Sosyalist-Komünist” Çin’in/Küba’nın virüsün aşısının bulunduğunu,
 Kiminin ise en etkili aşının ‘dua’ olduğundan bahsediyor…

Samimiyeti yoksa maksadı açıkça belli oluyorsa dip dalgaları bariz belli öneriler-paylaşımlar kimseye bir şey kazandırmaz.

AMA …………
 Salgın hastalık dolayısıyla işinden olan insanların kiralarını ve faturalarını nasıl ödeyeceğini içeren,
 Gıda bulmakta zorluk çekebilecek ailelere nasıl yardımcı olunması gerektiğini içeren,
 Tek başına yaşayan yaşlılara nasıl yardımcı olunması gerektiğini içeren,
 Vbg “Sosyal devlet” açıklamalarının ve “sorumlu vatandaş” yorumlarının insana ve insanlığa çok şey kazandıracağına inanıyorum.

Şu günlerde bazı düşüncelerin/aidiyetlerin oportünist (fırsatçı) paramiliteri/ trolü olmaktansa “samimiyet, inandırıcılık, duyarlılık, kin ve öfkeden azade” moral ve motivasyonu yükseltici paylaşımların olması benden, senden, sizden, onlardan arınmış nasıl “biz” olabileceğimizin göstergesi ve fırsatı olacaktır.

"Parayı düşünmeyin, işimi kaybeder miyim diye korkmayın. Siz sağlığınızı düşünün. Para bizim işimiz. Size destek için 83 milyar dolar ayırdık, bu da gelirimizin ancak %3'ü" diye açıklama yapan Kanada Başbakanı Trudeau sosyal ve güçlü devlete kavramına tam açıklık kazandırırken, “Lütfen evde kalın, yaşınız ne olursa olsun bizim için değerlisiniz” paylaşımı da sorumlu vatandaş paylaşımıdır.


Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak