Duyurular
author

Hüseyin Karataş

Gündemden

‘’KÖY ENSTİTÜSܒ’


Merhabalar..

Üretken bir kişiliğin çağrısı ( Dinçay Doğar kardeşimizin ) üzerine yorumafyon.com için emek harcayan, bu aydınlanma etkinliğinde, yer yer öğrenerek, yer yer bilgi aktarımıyla, gayretin içinde olacağım..
Amasya 1949 doğumluyum. Hüseyin Karataş olarak çağrılıyorum. Eğitim öğretim camiasının çeşitli kademelerinde yer almış emekli olmuş bir eğitim emekçisiyim.
Bunun yanında 20 kadar farklı iş deneyimim var.

Sizlere Eğitim Öğretim tarihimizde iz bırakan iş ve eğitimi uygulamalı olarak bir arada yürütülen, kendi ülkemiz ihtiyaç ve yaşantısına dayalı olarak yürütülen Eğitim Seferberliği ve Kalkınma Hamlesi olarak tarihimizde iz bırakan ‘’KÖY ENSTİTÜSܒ’ gerçeğinden bahsedeceğim.

Bu sene Kuruluşunun 80. yılını kutladık.
17 Nisan 1940’ta Hasan Ali Yücel (MEB) ve İsmail Hakkı Tonguç tarafından kurulmuştur. Köy Enstitüleri toplumsal içerikli olup kapitalist tüketici ve ezberci eğitimi bırakıp halkın taleplerine dayalı iş içerisinde uygulamalı üretimi ve eğitimi esas alan bir görüşle etkinliklerini sürdürdüler.

Ülkede köylünün ve tarımın hakim olması nedeniyle tarım ekonomisine ve köy çocuklarının eğitim öğretimine ağırlık verilmiştir. Hazırlanan program ve uygulanan metotlar ülke gerçeğine dayalı olduğu için Köy Enstitüleri ile yeni bir dönem başlamıştır.
Öğretmen ve öğrenciler, köylülerin, gönüllülerinde katılımıyla okul binaları yapılmış, okuldaki uygulama bahçeleri sürülmüş, ekilip biçilmiş, köylerde demircilik marangozluk hayvan bakımı, tarıma dayalı olarak aşıcılık ağaç budama, gübreli ziraat sağlık açısından ebelik iğne vurma pansuman yapma gibi..

Etkinliklerle zanaatler kazandırılmış eğitim öğretim köylerde okul duvarlarının dışına taşarak halkla bütünleşmiştir.
Bilinçli üretim beraberinde ürün pazarlamayı da getirmiştir. Kooperatifler ve birlikler kurulmuştur. Kısmen de olsa köylünün geliri artmış yaşam düzeyi bir nebze de olsa yükselmiştir.

Köylünün bilinçlenerek, sömürülmemesini isteyen Hasan Âli Yücel ve İsmail Tonguç amaçlarına kısmen erişmişlerdir. Bu bir Eğitim Seferberliği ve Şahlanış Hamlesiydi. Buradan mevzun olan kızlı erkekli öğretmenler bozkıra, köylere yayılıp halkı bilinçlendirdiler. Kendi kendilerinin efendisi olduklarını hatırlattılar. Her türlü gericiliğe yobazlığa sömürüye karşı hayır demek için.. Öğretilmiş köylülük uyandırılmıştı.

Gelecek yazımızda nasıl ve neden kapatıldıkları, unutulmayacak iz bırakmış anılarını anlatarak devam edeceğiz.

Şimdilik Hoşça Kalın..

Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak