Duyurular
author

İsmail Özdilek

Memleketimden

1999 ADAPAZARI ve 2020 ELAZIĞ –MALATYA DEPREMİ

1999 Ağustos ayında, Adapazarı-İzmit-Yalova-Gölcük- Avcılar yani Marmara Bölgesi yıkıldı ve 22.800 vatandaşımız şehit oldu ve bölgedeki fay hattı üzerine kurulan T.C sanayisinin %65 yıkıldı, petrokimya tesislerinde büyük yangınlar çıktı. Bu vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Deprem döneminde 1nci Ordu Karargâhında idim. Depremin 1nci gününden başlayarak Adapazarı’nda üç ay görev sürem içerisinde önce Lojistik Koordinasyon Merkezi ve daha sonra İl Koordinasyon Merkezini kurdum ve çalıştırdım.

Önce şunu yazayım. Rehberi ilim ve fen olmayan toplumun bağlanacağı halka KADER ve ALIN YAZISIDIR.

Neden bu kadar yıkım ve şehit olanlar olduğunu Kanadalı bilim adamı ile şehri gezerek bana anlattı. Dedi ki; bu bölgenin bir metre altı sudur. Buraya en fazla dublex ev yapabileceğinize beş katlı ev yapmışsınız. Bak! Beş katın üç katı toprak altında sadece iki katı görüyoruz.

Fotoğrafta gördüğünüz yan yatmış evin alt katı mobilyacı. Mobilyacı dükkânım büyük görünsün diye binanın birkaç kolonunu kesmiş. Şehrinizin bir gelişim projesi bile yok.

Sizde herkes inşaatçı ve yüklenici. Denetimimiz yok denecek kadar az. Bu konuda deneyimlerimi ilgili makamlara bildirdim.

Yerinde çalışmalarımı gören Japon heyeti beni Japonya’ya davet etti.

Sonuç olarak;

İstanbul Kâğıthane Başak Konutları sırtlarında sabah sporu ve yürüyüş yapıyorum. Bir otobüs ve içerisinden 16 yaş gurubu yabancı öğrenciler indi. Ben de İstanbul buradan çok güzel gözüküyor. Herhalde etrafı tanıyacaklar diye düşündüm

Yürüyüşümü bırakıp başlarındaki hoca ile konuştum. Dedi ki; ‘biz Almanya’dan geliyoruz. Bu çocuklar mimarlık fakültesi öğrencileri. Onlara çarpık yapılaşmanın örneklerini göstermek için geldik’ dedi. Buna cevabı sizler veriniz.

Adapazarı depreminden günümüzdeki depreme kadar 22 yıl geçti. Bazı güzel tedbirler alındı.

Ama Elazığ Sivrice, Malatya ve bölgede 6,8 büyüklüğündeki deprem hepimizin içini burktu. Şu ana kadar 38 vatandaşımız rahmetli oldu.. 1067 vatandaşımızda hastane ve yoğun bakımdalar.

Adapazarı deprem deneyimlerimi Afyonumuz için ‘1nci Afyonkarahisar İktisat Kongresi Yapılmalıdır ‘ adlı kitabıma da’ yazdım.

Ayrıca Deprem tecrübelerimi herkesin istifade edeceği bir kitap çıkaracağım.

Adapazarı-İzmit-Yalova-Gölcük- Avcılar yani Marmara Bölgesinin 1999 tarihindeki depreme nazaran, Elazığ bölgesinde yıkılan 10 adet bina ile herkes uğraştı.

Ama yukarıdaki Marmara bölgesi gibi büyüklükteki depreme, ancak iyi bir teşkilatlanma, alt yapı hazırlıkları, mahallesindeki vatandaşına eğitim ve görevleri belirlemekle zarardan uzak kalırız.

Burada her vatandaşa, kurtarma, emniyet, ilk yardım, toplanma bölgeleri sorumlulukları, uygulamalı eğitim verilerek gerekli önlemler alınmalıdır.

Ülkemizi yönetenlerin öncelikli hedefi depremler konusunda başta vatandaşlarımızın eğitimi, çürük binaları yıkılıp yeniden yapılması gibi eksiklerin giderme çalışmaları yapmalıdırlar.

Amerika’daki bir anımı anlatmak isterim. Araba ile giderken yan tarafta yolları asfaltlanmış, elektrik direkleri dikilmiş, alt yapısı yapılmış boş bir arazi gördüm ve bunu arkadaşıma sordum.

DEDİ Kİ; ağabey burası imara açılmış bir yer. Buradan bir ev veya daire almak istersen ilgili bankaya gidersin. Sana projeyi anlatırlar. Mali konularda kredi desteklerini söylerler. Sadece tercih olarak içinin rengini sorarlar. Anlaşırsanız, sözleşme yapılır ve size 11 ay sonra gelip teslim almanızı söylerler.

Anlamadım. Burada müteahhit ile muhatap olma yok mu? Yok dedi.

Rehberi ilim ve fen olmayan toplumun bağlanacağı halka KADER ve ALIN YAZISIDIR. Maalesef, DEPREM yönetenlerin önceliği olmalıdır.Paylaşım Linkleri

Yorum

Yorum Bırak